Styl & Kultura

Skvělý tip pro ty, kterým je na sjezdovkách příliš těsno

Heliskiing je výzva, která nabízí kombinaci lyžování v panenské přírodě s letem helikoptérou / Depositphotos
Nedotčený svah a vrtulník místo lanovky. Nic lepšího si lyžařský nadšenec nedovede představit. Heliskiing je výzva, která nabízí kombinaci lyžování v panenské přírodě se vzrušujícími vyhlídkovými lety helikoptérou. A k dispozici máte mnohem víc prostoru než v konvenčních lyžařských střediscích.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

17. ledna 2021   |   17:18

Podle vašich finančních možností si můžete heliskiing buď vyzkoušet na jeden den, nebo si zaplatit vícedenní zájezd i s ubytováním. Ale laciná záležitost to opravdu není.  Sedmidenní dovolená s lyžováním ve volném terénu a souvisejícím servisem vás vyjde přibližně na čtvrt milionu korun. 

Co je to heliski

Jak již slovo heli-ski napovídá, jde o složeninu dvou slov heli = vrtulník, helikoptéra a ski = lyže, lyžování. Dohromady se tedy jedná o lyžování s pomocí vrtulníku. Vrtulník je zde nutný pro přesun lyžařů na vrcholy, kde sjezdy panenskými svahy začínají. 

Heliskiing je nekonečně vzrušující zážitek

Nahrazuje tradiční způsoby, jako jsou vleky či lanovky a to proto, že heli-ski je zásadně provozováno mimo sjezdovky ve volném terénu a nejlépe v nekonečném množství prachového sněhu. Ten však v blízkosti lanovek velmi rychle mizí. Proto je zde vrtulník, který lyžaře dopraví rychle a snadno do míst, kam ostatní putují mnoho hodin nebo se nedostanou vůbec. Na široké neporušené pláně i do strmých roklí, plných neposkvrněné a nerozježděné bílé nádhery.

Kam se vydat

Lokalit vhodných pro provozování heli-ski není na světě mnoho. Devadesát procent veškerého světového lyžování z vrtulníku se odehrává v kanadské provincii Britská Kolumbie.

Je tam nejvíc příhodných svahů, nejvíc prašanu a nejvíc vrtulníků. Mezi další oblíbená místa patří Aljaška, Nový Zéland a několik oblastí v bývalém SSSR. Ty se nacházejí na Kavkaze, ve Střední Asii i na Kamčatce. Ale i v Alpách lze tuto aktivitu vyzkoušet.

Sníh a lokalita

Nejdůležitější ze všeho je sníh, jeho množství a především jeho kvalita. Ta je závislá na teplotách a vzdušné vlhkosti. A pak taky počasí. Musí být co nejstálejší, s velkým množstvím slunečních dní. A ideální je bezvětří, aby mohl vrtulník bezpečně létat i vysazovat lyžaře v cílové destinaci. No a v neposlední řadě je nutné mít tu helikoptéru. Toto jsou nejdůležitější proměnné v rovnici heli-ski. I pro to je těch vhodných lokalit tak málo.

Co nabízí Evropa 

V Evropě je příhodných hor, prašanu i vrtulníků sice méně, přičemž ve Francii je heliskiing dokonce zakázaný, přesto tu zajímavá místa jsou. 

Rakousko

Jediným místem v Rakousku, kde je možné vyzkoušet heliskiing, je Lech Zürs. Jedno z nejluxusnějších rakouských středisek nabízí dvě možnosti sjezdu. Prvním z nich je Mehlsack, který je vhodný pro zkušené a fyzicky zdatné lyžaře fandící opravdu hlubokému sněhu. Druhou možností je vrchol Orgelscharte a sjezd vedoucí do údolí Schneetal. Zejména v jarním období mohou tuto variantu vyzkoušet i středně pokročilí lyžaři. 

Gressoney, Alagna nebo Champoluc, Itálie

Spousta terénů pro zkušenější jezdce se nachází v horském masivu Monte Rosa. Konkrétní sjezdy je třeba vybírat podle momentálních podmínek. 

Grandvalira, Andorra

Pokud jste nikdy nezkoušeli sjíždět hory mimo sjezdovky, tady s tím počítají. Společnosti zde nabízí balíčky letů/sjezdů i pro začátečníky.

Riksgrandsen, Švédsko

Tři sta kilometrů za polárním kruhem čeká na středně pokročilé i zkušené lyžaře kolem stovky vrcholků. Tady se pořádně vyřádíte zvlášť v pozdním jaře, kdy už slunce téměř nezapadá, sněhu je však pořád dost. Lyžařské výpravy se tu pořádají až do konce května.

Další zajímavé články
Reklama