Dovolená

Nejoblíbenější zimní destinace v době covidové. Češi berou útokem malebný ostrůvek

Exotický ostrov v Indickém oceánu získává poslední dobou na atraktivitě / Depositphotos
Už jste objevili kouzlo Zanzibaru? Exotický ostrov v Indickém oceánu získává poslední dobou na atraktivitě. Nejen proto, že je nádherný, ale v současné složité době na něj můžete zamířit bez nutnosti testu na koronavirus.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

14. ledna 2021   |   11:37

Zanzibar byl v minulosti známý jako ostrov koření. Právě koření, respektive jeho pěstování formovalo mezinárodní obchod a mohlo také za bohatství ostrova v minulosti. Na Zanzibaru se pěstoval muškátový oříšek, vanilka, kokos, chlebovník, ale také mnoho různých druhů ovoce. Turisté se dnes mohou na některou z farem podívat. Místní vám určitě dají své výpěstky ochutnat a koření si od nich můžete koupit za poměrně výhodné ceny.

Malebné pobřeží

Celé východní pobřeží Zanzibaru tvoří korálový útes. Když odliv odhalí dno, dají se krásně pozorovat v malých prohlubních korály, mořští ježci, rostliny i malé rybky. Tahle podívaná rozhodně stojí za to. Na plavání je zase nejlepší východní část ostrova v oblasti Paje, kde je dost vody i po odlivu.

Potápěčský ráj

Dlouhý bariérový útes východního pobřeží bývá ideální pro šnorchlování a potápění.

Už jste objevili kouzlo Zanzibaru?

Mělčí korálové zahrady nacházející se v laguně nabízí skvělé podmínky těm méně zkušeným a pro potápěčské harcovníky jsou určeny hlubší útesy ležící až za bariérou. Oblíbené je noční potápění a také potápění v mořských proudech – tenhle adrenalin už se ale hodí jenom pro zkušené potápěče.

Setkání s delfíny

Na severu u letoviska Nungwi je prudší vstup do moře a můžete tu zažít i velké vlnobití. Přesto je ale pláž Ras Nungwi krásná a stojí za návštěvu. Mnohem klidnější, i když srovnatelně nádherná je i pláž Kendwa nacházející se nedaleko. Kolem Kizimkazi máte zase relativně velkou šanci, že uvidíte delfíny, kteří zde mají svůj domov.

Možná se vám zadaří, že budete šnorchlovat přímo vedle nich. Neomezujte se ale jenom na cestu hotel-pláž a zpátky. Rozhodně si vychutnejte i přírodu ostrova: savany, polopouště, jezera, akáciové porosty a baobaby. 

Prales Jozani

Budete-li mít možnost projížďky džípem, která je spojená s pozorováním divokých zvířat a přírody, rozhodně ji neodmítněte. Úchvatný je hlavně prales Jozani se svojí chloubou, guarézou červenou, opicí, která žije jenom zde. V zoo Cheetah´s Rock máte zvířata doslova na dosah ruky. 

Nezapomeňte na Stone Town 

A kdyby se vám zachtělo i něco jiného než běhat po farmách či se jen tak povalovat na pláži, tak byste měli zvážit návštěvu hlavního města ostrova Stone Townu, na kterou jen tak nezapomenete. Čeká na vás jedno velké orientální bludiště, plné úzkých, zakroucených uliček, ve kterých se můžete toulat celé hodiny. A stále je co objevovat.

Přestože první kamenné domy zde vznikly až kolem roku 1830 a předtím zde byla jen malá rybářská vesnice, má dnes město uhrančivou atmosféru a v poněkud chaotickém centru se skrývá celá řada perel, ať už to jsou skryté zahrady s palmami či stovky nádherně vyřezávaných vstupních dveří, které byly symbolem bohatství místních obchodníků. 

Ve městě najdete mnoho výjimečných historických památek z období, kdy ostrovu vládla Osmanská říše, z období nezávislosti, či z dob kdy byl ostrov kolonizován. Především díky své bizarnosti byl Stone Town zapsán na seznam UNESCO.

Nejslavnější rodák 

Z ostrova pochází i slavný rodák jménem Farouk Bulsara, který se ve Stone Townu narodil v roce 1946. Pokud vám toto jméno nic neříká, není to nic divného. Zpěváka a zakladatele skupiny Queen zná totiž celý svět spíše pod jménem Freddie Mercury. Kultovní zpěvák však strávil na ostrově jen necelých deset let, neboť nejprve byl v devíti letech poslán do internátní školy v Bombaji a když se ze studií jako dospívající chlapec vrátil, propuklo na Zanzibaru protibritské povstání a celá rodina se raději přestěhovala do Anglie.

Další zajímavé články
Reklama