Roadtrip

Poznejte fascinující zemi divoké přírody, kouzelných vyhlídek a nezapomenutelných zážitků

Divoké přírodní scenérie a mystická krajina / Depositphotos
Norské království patří mezi nejzajímavější země v Evropě. A turistům toho nabízí opravdu hodně. Kromě nádherné přírody i zajímavá města či turistické atrakce. Je známé i vysokou životní úrovní domácích a dlouhodobě patří mezi nejbohatší země světa.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

18. října 2020   |   17:06

Když se řekne Norsko, každému se vybaví divoké přírodní scenérie, hluboká údolí, ledovcové fjordy a nesčetné vodopády. Co byste při své návštěvě Norska rozhodně neměli vynechat?

Fjord Geiranger

Fjord Geiranger je jedním z postranních ramen velkého fjordu Storfjord. 16 kilometrů dlouhý fjord je díky své přírodní scenérii a ekologické čistotě zapsán od roku 2005 na Seznam světového dědictví UNESCO. 

Souostroví Lofoty

Světoznámé norské souostroví Lofoty tvoří seskupení 80 ostrovů v severní části středního Norska, a nachází se v pásmu za Severním polárním kruhem. Z pevniny se sem dostanete trajektem, ostrovy pak spojuje síť silnic a tunelů.

Když se řekne Norsko, každému se vybaví divoké přírodní scenérie

Krajina je zde nezalesněná, protože lidé v minulosti stromy vykáceli za účelem staveb lodí. Podnebí je mírné, protože břehy ostrovů omývá teplý Golfský proud. Většina lidí sem míří za turistikou a nekonečnými výhledy. 

Kvalvika

Pláž Kvalvika najdete na Lofotách u vesnice Fredvang a krásně vám bude nejen na ní, ale i na nádherné vyhlídce nad ní. Od silnice se k ní dostanete po svých zhruba za hodinu. Pokud a se chcete pokochat výhledem na celou lokalitou, můžete se vydat na nedalekou horu Ryten.

Hamnoy

Jednu z těch vůbec nejtypičtějších scenérií na již zmíněných Lofotech naleznete v rybářské vesničce Hamnoy a v jejím okolí, které patří k nejkrásnějším oblastem Norska, ne-li celé Skandinávie. Kontrast klasických skandinávských domků, moře a skalních masivů je nezapomenutelný a nezaměnitelný.

Ocelový globus

Nordkapp (Severní mys) je často označován za nejsevernější bod pevninské Evropy. Návštěvníci sem jezdí za pohádkovou atmosférou, zejména pak za pozorováním půlnočního slunce, kdy se večer sice slunce sune k hladině moře, ale jen se jí dotkne a znovu se vrací vysoko na oblohu. Atmosféra na 308 metrů vysokém skalním útesu je opravdu podmanivá. Tím opravdovým nejsevernějším bodem pevninské Evropy je ale Kinnarodden na poloostrově Nordkinn. Nalézá se ještě o 6 kilometrů blíž k severnímu pólu než Nordkapp.

Jistým symbolem nejsevernějšího evropského místa je velká maketa zeměkoule v podobě ocelového globusu. Stojí zde od roku 1978. Jedná se patrně o nejvíce fotografované místo Nordkappu a zároveň jsou odtud nádherné výhledy. Trochu ve stínu globusu je monument Northkalott – cesta půlnočního slunce. Nezapomeňte na něj, až budete zdejším areálem procházet a obdivovat norskou přírodu.

Nejdelší dřevěné schodiště

Za nejdelší dřevěné schodiště světa se považuje schodiště zabezpečující výstup k vodní elektrárně Florli v jihozápadním Norsku. Kdo chce nahoru, musí zvládnout 4444 schodů. Elektrárna Florli už dnes neslouží svému původnímu účelu. Nebyla však zbourána, ale ponechána na místě jako turistická technická atrakce či památka. Schodiště, se svými 4444 schody, bylo vybudováno jako udržovací pro vodovodní potrubí elektrárny. Schodiště vás dovede nejen do areálu staré elektrárny, nýbrž i k přehradě Ternevass. Dole pod vámi pak leží fjord Lysefjorden u obce Forsand a otvírá se vám pohled na vskutku nádhernou přírodu tak typickou pro severní evropské země.

Další zajímavé články
Reklama