Ven z města

Poznejte nejcennější území Krušných hor

Božídarské rašeliniště je chráněný komplex, v němž se vyskytují jak smrkové porosty, tak horské rašelinové louky / Pixabay
Krušné hory patří bezesporu k našim nejvíce navštěvovaným horským lokalitám a zároveň se jedná o velmi krásné území na západní straně České republiky. Vzhledem k velké rozloze tohoto pohoří, je jasné, že než se sem vydáte, budete si muset rozmyslet kam se vlastně chcete podívat. Jednou z možností je kromobyčejně lákavé Božídarské rašeliniště. Často je označováno jako nejcennější lokalita Krušných hor.
Reklama
Reklama

autor  Miroslav Pospíšil

25. května 2020   |   12:07

Jak už sám název napovídá, Božídarské rašeliniště leží v sousedství známého Božího Daru, tedy jednoho z nejoblíbenějších turistických komplexů. Spojit své sportovní, rekreační a oddechové aktivity s poznáním neobvyklé divoké přírody, se tedy přímo nabízí. A můžete sem vyrazit bez obav i s dětmi. Božídarské rašeliniště stojí rozhodně za návštěvu.

Největší rýžoviště v Čechách

Božídarské rašeliniště je největším rýžovištěm v Čechách. Chráněný komplex, v němž se vyskytují jak smrkové porosty, tak horské rašelinové louky. Rozkládá se mezi Božím Darem a Rýžovnou v okolí čedičové hory Božídarský Špičák (1 115 m n. m.). Od roku 1965 je zde Národní přírodní rezervace Božídarské rašeliniště, která zabírá plochu téměř 530 hektarů. Jde o největší rezervaci západních Čech.

Božídarské rašeliniště je největším rýžovištěm v Čechách

Nechybí zde ani horská kleč

Rašelina zde vznikla díky nadbytku vody a malého přístupu vzduchu z rostlin. Dnes zde můžete vidět i plochy porostlé horskou klečí. Znamená to, že postupně dochází ke konci tvorby další rašeliny. Jistě si všimnete pahorků podél zdejších potůčků. Je to pozůstatek někdejší těžby cínu ve středověku. Jde o tzv. sejpy a obecně jsou v Krušných horách hodně rozšířené.

Naučná stezka Božídarské rašeliniště

Již v roce 1972 vznikla Naučná stezka Božídarské rašeliniště. Vzhledem k její délce 3,2 km, se můžete na cestu vydat i s dětmi. Stezka vás provede nejhodnotnější částí celého komplexu a vy si uděláte jasnou představu o místní přírodě. Uvidíte nejen samotná rašeliniště, ale také bahnitá místa, kde bezpečně projdete po povalovém chodníku. 

Dvanáct zastávek a mnoho zajímavostí

Na Naučné stezce Božídarské rašeliniště se setkáte s dvanácti informačními tabulemi, které vám poskytnou mnoho zajímavostí. Upozorní vás například na cenné botanické, faunistické i historické prvky rašeliništního systému. První zastávka je přitom již na náměstí v Božím Daru, odkud se vyráží za poznáním. Postupně si přečtete také o způsobu těžby rašeliny, s druhy vegetace či místními dřevinami.

Poznat lze toho ještě více

Jestliže je váš zájem větší a vy si chcete udělat delší výšlap, máte šanci poznat Božídarské rašeliniště i po jiné trase. Opět se začíná v Božím Daru, a to po silnici III. Třídy směrem na Horní Blatnou. Postupně projdete Jáchymovskou spojku, okolo Mrtvého rybníka a vodárenské nádrže Myslivny. Dostane se vám podobného poznání jako u naučné stezky, je ve větším pojetí. 

Boží Dar není znám jen díky Ježíškovi

Jak známo, na Božím Daru má svou poštovnu Ježíšek. Městečko má ovšem více zajímavostí a je dobré si to všechno prohlédnout. Boží Dar se stal svobodným horním městem již v roce 1546. Dodnes se zachoval původní renesanční půdorys města. Za prohlídku stojí empírová radnice s klenutými stropy (1845), barokní kostel sv. Anny (1771) či socha Jana Nepomuckého (1707). V zimě se zde hlavně lyžuje, jindy v roce využívá sítě turistických a cyklistických stezek. Rovněž vy máte možnost toho využít.

Další zajímavé články
Reklama