autor redakce
02. srpna 2018 | 17:21
Zásada první zní: Vždy mějte s sebou dostatek tekutin. Nespoléhejte na to, že na benzínce něco nakoupíte. Může se vám stát, že se budete dlouhé hodiny po metrech posunovat ve výhni a k nejbližší benzínce to bude pěkných pár kilometrů.
V takové chvíli byste za trochu vodu dali cokoli na světě. Pořiďte si jednu chladicí tašku výhradně na minerálky a bylinkové čaje. Narvěte jich tam, co se vejde, vaše auto to uveze. Zapomeňte na energeťáky a kafe – obojí dehydratuje. Vezměte s sebou také lehčí jídlo, po kterém se budete cítit svěží – celozrnná bageta se zeleninou a drůbeží šunkou nebo miska s kuřecím salátem se zeleninou je milionkrát lepší varianta, než smažené řízky.
Klimatizace vás zachrání. Ale jedině dobře nastavená
Alfou a omegou cesty bez zdravotních následků je správně nastavená klimatizace. Rozdíl vnějších a vnitřních teplot by neměl přesahovat 5 stupňů Celsia. Jinak riskujete nachlazení či zablokování krční páteře. Změny teplot způsobují šok našim sliznicím. Nikdy by chladný proud neměl vést přímo na vás.
Když je klimatizace dobře nastavená a funkční, nechte okna zavřená. Proud vzduchu sice chvilku může působit příjemně, ale zaděláváte si na záněty středního ucha, dutin a další komplikace.
Pozor na tmavé fólie a větrák
Kupte si tmavé fólie na skla (pozor ale na čelním skle nesmí být žádné fólie a boční přední skla nesmí mít fólie, které propouštějí méně než 70 % světla). Díky tomu bude klimatizace méně vytížená a v autě bude mnohem příjemněji.
Pořiďte si kvalitní sluneční brýle – nesmí mít příliš tmavá skla nebo barevné filtry (aby vás nemátla např. světla na semaforu). Nesmíte mít ani větrák na palubní desce, pokud by omezoval vaše zorné pole coby řidiče.
Jak vypudit teplý vzduch
Nezapomeňte se také před cestou dostatečně vyspat. Řiďte svěží a vyspalí, budete se cítit mnohem lépe. Před jízdou větrejte. Nastartování motoru, běh klimatizace na maximum za otevřených oken rychle vypudí teplý vzduch ven. Pak okna zavřete a klimatizaci nechte dále běžet – už bude v autě příjemně.
Za další byste si měli naplánovat jízdu s ohledem na teploty. Nejlepší je to navečer či brzy ráno. Dlouhé cesty jeďte v noci. Dopřejte si přestávku na osvěžení každí dvě hodiny.
Kašlete na módu, pohodlí je přednější
Dále si vyberte světlé oblečení z přírodních materiálů – bavlna, len. Oblečte si na cestu, co je pro vás nejpohodlnější – na módu kašlete, vaše pohodlí je v tuto chvíli důležitější. Ideální není ani řídit polonahý – teplo vznikající třením bezpečnostních pásů o nahé tělo může vykouzlit nepříjemné bolestivé opruzeniny.
Také jsou lepší pevné boty než žabky naboso – zpocená noha vám v nich snadno sklouzne z brzdového pedálu a průšvih je na světe. Klidně řiďte třeba v sandálech s ponožkami, když se tak cítíte a vyhovuje vám – jak říkáme, nejde o módu, ale o vaše pohodlí a bezpečnost.