Pobyt

Karnak: Dechberoucí komplex a srdce Egypta

Chrámový komplex na okraji města Luxoru je dnes jedním z pokladů Egypta / Pixabay
Úžasný chrámový komplex Karnak byl považován v období vlády Nové říše za srdce Egypta, posvátné místo s rezidencí faraonů, důležité administrativní centrum i obrovskou bohatou pokladnici.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

31. března 2020   |   13:38

Chrámový komplex na okraji města Luxoru je dnes jedním z pokladů Egypta, který by si žádný návštěvník země neměl nechat ujít. Už na první pohled je patrné, že jedna z nejzajímavějších památek starého Egypta nemohla být dílem jedince a nemohla být stvořena během měsíce. Na vybudování se podílela celá řada dynastií. Komplex tak vznikal a byl rozšiřován neuvěřitelných 1 500 let. Karnak se rozkládá na ploše více než 800 hektarů a je největším chrámovým komplexem v Egyptě. Ne nadarmo ho nazýváme komplexem. Jde o tři navzájem propojené chrámy, a to jak stavebně, tak kultovně.

Chrámový komplex na okraji města Luxoru je jedním z pokladů Egypta

Amonův chrám

Hlavní chrám v Karnaku byl zasvěcen Amonovi, který se stal v období 18. dynastie nejdůležitějším egyptským bohem. Jeho kult splynul s kultem slunečního boha Re a byl uctíván jako Amon-Re. Jeden z chrámů se přímo jmenuje Amonův. Jde o hlavní chrám, do něhož se vstupuje plochou branou. Za ním je pak nádvoří a sloupová síň o rozloze 5 000 metrů čtverečních, se 134 obrovskými sloupy v 16 řadách. Pak následuje samotný chrám, velká místnost obklopená chodbou a menšími místnostmi. Kromě části věnované Amonovi je zde taky část věnovaná jeho manželce Mut. Poslední, třetí část je posvátnou zónou thébského místního boha Montua. Toho poznáte na vyobrazeních jednoduše, neboť má hlavu sokola.

Majestátní sloupová síň

Hlavní karnacký chrám upoutá především velkou sloupovou síní. Halu s rozlohou téměř 5000 metrů čtverečných zdobí 134 mohutných sloupů v šestnácti řadách. Většina sloupů je vysoká deset metrů, prostřední sloupy o průměru tři metry vystavěné Ramessem II. dosahují výšky jedenadvacet metrů. Jejich hlavice v podobě nerozvitého květu papyru mají obvod až patnáct metrů a mohlo by na nich stát najednou padesát lidí. Celý chrám se pyšní bohatou reliéfní výzdobu. 

Obelisk královny Hatšepsut

Na dalším nádvoří stojí slavný obelisk královny Hatšepsut, který byl vytesán z jednoho kusu žuly v lomu u Asuánu a po řece dopravený až sem. Hatšepsut se řadila mezi velké stavitelky. V karnackém komplexu nechala vystavět například také červenou svatyni z málo obvyklé červené žuly, kam byla uložena posvátná bárka Amona-Re.

Chrám Ramesse III.

K nepřehlédnutelným se řadí chrám Ramesse III. a nejstarší památkou je osamělý sloup stojící uprostřed náměstí. Jde o pozůstatek stánku, který zde nechal postavit núbijský faraon Taharka z 25. dynastie. Na prvním nádvoří nelze minout velkou sochu faraona Ramsese II., která se od podobných soch liší tím, že faraon se nechal vyobrazit i se svou manželkou Nefertiti. Přestože se královnám sochy obvykle nedělaly, Nefertiti byla tak milovaná, že se s ní faraón nechal zvěčnit. 

Komplex v Kanraku měl také své svaté jezero, které bylo 120 metrů dlouhé, a kněží prý v něm vykonávali noční obřady. V blízkosti posvátného jezera leží hrot dalšího obelisku, který se pádem rozlomil. Právě zde najdete na masivním podstavci asi metrového posvátného skarabea. 

Největší zajímavosti

  • Chrám Ramesse III. a sloup uprostřed náměstí.
  • Socha faraona Ramesse II. s manželkou Nefertiti. Možná se vám bude zdát divné, proč stojí faraonovi mezi nohama a sahá mu jen ke kolenům. Na druhou stranu je ale nutno dodat, že v tehdejších dobách se ženám sochy nedělaly vůbec. 
  • Obelisk královny Hatšepsut vznikl z jednoho kusu žuly, který sem po vodě dopravili až z lomu u Asuánu. Hatšepsut byla mezi těmi, kteří se zasadili o rozvoj komplexu, například tím, že nechala vystavět červenou svatyni z neobvykle zbarvené žuly.
  • Metrový skarabeus na mohutném podstavci zase slibuje, že když ho sedmkrát obejdete, splní se vám každé přání. Však uvidíte, kolik lidí tomu podlehne – poznáte to podle vyšlapané cestičky.

Součástí výzdoby chrámu v Karnaku byl také „Karnacký královský seznam“. Vznikl za vlády Thutmose III. a je jedním z prvních dochovaných seznamů panovníků. V současné době je vystaven v Louvru.

Chrámový komplex v Karnaku je bezesporu jednou z nejzajímavějších památek světa, a tak byste si ho při návštěvě Egypta určitě neměli nechat ujít.

Další zajímavé články
Reklama