Dovolená

Pokud se vám zdají nabídky cestovních kanceláří příliš drahé, naplánujte si dovolenou sami

Nabídky na levné a přitom kvalitní ubytování jsou vyprodané často mnoho měsíců dopředu / Pixabay
Není třeba zdůrazňovat, že rozpočet hraje při plánování dovolené u většiny rodin i individuálních cestovatelů zásadní roli. Procházíte-li pestrobarevné katalogy cestovních kanceláří nebo jejich nabídky na internetových portálech, zjistíte, že se jejich cenové nabídky příliš neliší, i když jejich reklama často hlásá něco jiného. Existuje tedy řada důvodů, proč se spolehnout sami na sebe.
Reklama
Reklama

autor  Tomáš Lipnický

10. ledna 2020   |   15:06

Jsou samozřejmě výjimky, kdy cestovní kancelář nabízí zejména v letecké dopravě nebo ubytování nižší ceny, než na jaké byste dosáhli sami Má totiž výhodu množstevních slev. Jindy ale při individuálním plánování výrazně ušetříte. Existuje spousta tipů a triků jak na dovolené ušetřit a jak se dostat k těm nejlepším nabídkám, ať už jde o sezónní slevy, rezervaci delších pobytů nebo včasný nákup služeb, jak dopravy, tak ubytování. Možná se budete divit, na čem všem se dá ušetřit, ale pokud se budete našich rad držet už při plánování a výběru své příští dovolené, budete si během ní moci mnohem více užívat, dopřát si třeba výlety, které se vám zdály příliš drahé, nebo si pochutnávat na dobrotách ve vyhlášených restauracích.

Rezervujte co nejdříve

Internet je skvělá věc a existuje na něm spousta cestovatelských portálů, cestovních kanceláří, agentur, přepravních společností, ať už leteckých, vlakových či autobusových a v neposlední řadě i portálů nabízejících nekonečný výběr ubytovacích možností. Většina z těchto portálů nabízí možnost zaregistrovat se na nich pro výhodné nabídky. Nebojte se a využijte toho. Nejen, že se tak dostanete mnohdy dříve než ostatní k cenám, které vás často překvapí, ale například ve vybraných hotelech získáte nejžádanější pokoj.

Nejvíce ušetříte při včasné objednávce, třeba i rok dopředu

Nabídky na levné a přitom kvalitní ubytování jsou vyprodané často mnoho měsíců dopředu a zkušení cestovatelé neváhají objednávat svou dovolenou třeba i rok a půl dopředu. Ubytovatelé, ať už jsou to hotely, penziony nebo soukromé osoby, využívající možností Airbnb, jim vycházejí vstříc a své nabídky zveřejňují i celé roky dopředu. Stejně tak jsou i dlouhé měsíce předem známy například nabídky čím dál tím oblíbenějších výletních plaveb na zámořských lodích a i zde se dá při včasné objednávce dosáhnout na velké slevy.

Stanovte si své priority

Nedílnou součástí plánování dovolené je sestavení rozpočtu. Ujasněte si, nejlépe v rodinném kruhu, čemu dáváte společně přednost. Zda to bude skvělé jídlo, pohodlné ubytování, nebo zajímavé aktivity během dovolené a nešetřete na tom. Pak můžete ušetřit peníze na všech méně důležitých detailech. Nakupovat například nápoje v obchodě s potravinami, ubytovat se místo velkého, luxusního hotelu, v malém, butikovém hotýlku, který vám mnohdy nabídne daleko příjemnější, domácké prostředí, nebo ušetřit na méně pohodlném leteckém spojení, u kterého dosáhnete třeba i na poloviční cenu. Jakmile si ujasníte, jaké zážitky budou pro vás o dovolené prioritou, je mnohem snadnější ušetřit, protože neplýtváte peníze na věci, které pro vás nejsou tak důležité.

Cestujte mimo hlavní sezónu

Včasné plánování vám dává výhodu před velkým množstvím cestovatelů, které uchvátí krásné záběry destinací v katalozích nebo třeba na Instagramu a jejichž mentalita jim velí vyrazit hned teď, nešetřit na vysněnou dovolenou třeba pět let. Chtějí žít teď, protože nikdy neví, co přinese zítřek. Pokud máte možnost, třeba s přihlédnutím k rodinným důvodům, vyrazit na dovolenou mimo hlavní sezónu, využijte toho. Například Itálie je během hlavní sezóny přeplněná a drahá a navíc, taková návštěva úžasného pobřeží Amalfi je mnohem zábavnější v březnu, květnu nebo v říjnu, než v červenci.

Užijete si více klidu a ušetříte

V přímořských oblastech sice může být řada atrakcí zavřená, ale pokud vás přitahuje více putování po zajímavých místech, památkách a třeba muzeích, rozhodně vás nezklamou italská města, která mimo prázdnin pulzují normálním životem a a na ulicích slyšíte převážně italštinu. Místní obyvatelé jsou ochotnější se podělit o své rodné město s turisty během klidnějšího mimosezónního období.

Zvažte i rezervaci na delší pobyty, protože mnohé hotely dávají při delších pobytech výrazné slevy a když si místo tří noclehů objednáte čtyři, budou vám účtovat pouze tři. Zapomeňte na ta nejznámější a nejnavštěvovanější místa, jako je třeba Capri, Positano nebo Portofino, která jsou drahá a za ušetřené peníze si pronajměte auto, s kterým projedete kouzelná městečka a vesnice, které se jim nejen vyrovnají, ale mnohdy je svou krásou i předčí.

Vyhněte se dlouhým přejezdům

Říká se, že čas jsou peníze a je to pravda. Pokud míříte do některého většího města, snažte se najít hotel, který je umístěn co nejblíže centru, památkám nebo vašim plánovaným prioritám. Poloha hotelu je nesmírně důležitá. Za to, že budete mít většinu zajímavých míst v pěším dosahu zaplatíte sice o něco více, ale cenově výhodný hotel kdesi na předměstí, odkud budete do centra cestovat veřejnou dopravou 30 nebo i více minut, jen abyste se dostali do svého cíle, neznamená v dlouhodobém horizontu žádné úspory. Nejenže utratíte za dopravu fůru peněz, ale ztratíte i spoustu drahocenného času. Pamatujte na to, že každá minuta vaší cesty stojí peníze a je tedy ve vašem zájmu, abyste toho viděli co nejvíce.

Dejte přednost menším hotelům

Při výběru ubytování si zkuste vybírat menší, butikové hotýlky a penziony, dejte jim přednost před čtyř nebo pětihvězdičkovými luxusními hotely. Jistě, váš hotýlek nemusí mít restauraci, v které vaří vyhlášení kuchaři, nejnovější luxusní vybavení nebo výběr ze stovek pokojů, ale místo toho získáte mnohdy zajímavé zážitky v netradičním, někdy kuriózním prostředí s přátelskou atmosférou. Domluvte se s dalšími členy rodiny nebo s přáteli a zjistíte, že takové větší skupině nabídnou tyto hotely velmi zajímavé slevy.

Navštěvujte méně známé regiony

Pokud už máte například v Itálii za sebou návštěvu těch nejznámějších míst, měli byste se vrhnout na prozkoumání těch méně známých. Itálie má spoustu skrytých drahokamů, které nejsou tak proslavené a jsou cenově mnohem dostupnější. Například oblast Gargano v Puglii má pobřeží, které může klidně soupeřit s pobřežím Amalfi, a takové Bergamo, město severně od Milána, má úžasnou nabídku zajímavostí a proslavenou kulturní scénu. Když navštívíte neznámé části Itálie, luxusní hotely obecně stojí o 30 procent méně než ve více turisticky vytížených regionech. Stejně tak i ceny v restauracích jsou tam mnohem přívětivější.

Sledujte kurzy naší měny

Vybírejte si období a cíle, které jsou nejvýhodnější z hlediska hodnoty vaší měny. Dnes už není tak oblíbené Chorvatsko tou cenově nejdostupnější destinací. Mnohem příznivější je třeba Černá Hora, Bulharsko a cenově se mu vyrovná i takové Portugalsko, jehož pláže v mnohém překonají ty chorvatské. Během hlavní sezóny je tam cena za noc v jednom z pětihvězdičkových hotelů nižší, než příjemná večeře pro dva třeba na Makarské. Možná se vám zdá, že dovolená v některé z exotických zemí, jako je třeba Vietnam, Chile, nebo Kapverdy vyjde příliš draho, ale využijete-li mimosezónních slev, často se dostanete na cenu, která vás překvapí a navíc jsou v těchto zemích mnohem nižší náklady na ubytování, stravování a služby.

Míříte-li třeba do tak oblíbeného cíle našich turistů, jakým je Londýn, vězte, že ceny zde stoupají od května do července. Od počátku září do konce února však mnohdy znatelně klesají. Pokud vám chladnější počasí nevadí, jsou zimní měsíce těmi nejvhodnějšími k návštěvě. Většina londýnských muzeí je zdarma a vstupné se vyžaduje pouze na některé konkrétní výstavy. Vychutnejte si atmosféru města a zapomeňte na městskou dopravu. Bydlíte-li blízko centra, nejenže si město a jeho zajímavosti více užijete, ale strávíte méně času v dopravních prostředcích a při procházkách si budete upevňovat i své zdraví.

 
Vstoupit do diskuze  (2)
Další zajímavé články
Reklama