Dovolená

Norsko: Nádherná země, kterou musíte zažít alespoň jednou v životě

Nenechte si ujít slavnou skalní plošinu Preikestolen / Shutterstock
Poznat Skandinávii je snem mnoha turistů. Krásná příroda v kombinaci se zajímavou historií z ní činí velmi atraktivní prázdninovou destinaci. Velkým lákadlem Skandinávie je Norsko, jedna z nejbohatších zemí na světě. Země hlubokých fjordů, vysokých hor a nádherných výhledů. Země významných historických míst.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

01. září 2019   |   09:18

Země kde je péče o životní prostředí na té nejvyšší možné úrovni. Na druhé straně je Norsko zemí, která je pro našince až neuvěřitelně drahá. Kdo tam byl, ten vám to potvrdí. I krátká dovolená dá řádně zabrat vaší peněžence. Kdo chce ale Norsko zažít alespoň jednou v životě, určitě nebude litovat.

Norské království totiž patří mezi nejzajímavější země v Evropě. A turistům toho nabízí opravdu hodně. Kromě nádherné přírody i zajímavá města či turistické atrakce. Je známé zejména vysokou životní úrovní domácích a dlouhodobě patří mezi nejbohatší země světa. 

Norské království patří mezi nejzajímavější a nejkrásnější země v Evropě

Oslo, hlavní město Norska

Navštívit byste určitě měli hlavní město země Oslo. Je největší metropolí Norska, centrem a srdcem země. Má přes 640 000 obyvatel a turistům nabízí mnoho zajímavých atrakcí. Ať to jsou místní historické památky a stavby, nebo některé z mnoha muzeí, či uměleckých galerií. Určitě byste si měli prohlédnout Královský palác, který je dodnes oficiální rezidencí norské královské rodiny. Za návštěvu stojí i slavná pevnost Akershus či radnice, kde se každoročně udělují známé Nobelovy ceny. Případně navštivte Munchovo muzeum, nebo se jen tak projděte po centru města. Zklamaní rozhodně nebudete.

Trondheim a katedrála Nidaros

Skvělým tipem jak můžete Norsko poznat je cesta vlakem z Osla do Bergenu, či do Trondheimu, které je třetí největší město Norska s bohatou historií. Založené bylo před více než 1000 lety a zvláště centrum vám toho nabídne opravdu dost. Drtivou většinu návštěvníků láká do Trondheimu majestátná katedrála Nidaros, největší gotický chrám ve Skandinávii. Tato úchvatná středověká stavba vévodí celému městu i přesto, že se nachází v jeho nejníže položené části na okraji centra v sousedství řeky Nidelvy. Na katedrálu přímo navazují další historické stavby. Arcibiskupský palác je rozsáhlým souborem budov dnes sloužících jako muzeum. 

Kupecké domy v Bergenu

Bergen je druhé největší město země, leží na pobřeží Severního moře a je obklopeno nádhernými horami. Na Seznamu světového dědictví UNESCO se Bergen ocitl díky seskupení šedesáti kupeckých domů z 18. století nazývaných Bryggen. Bergen, jehož neoficiální název je „brána fjordů“ byl od nepaměti svou polohou předurčen jako místo, kde se bude střetávat obchod severu Evropy.

Vydejte se cestou trollů

Milovníci historie si přijdou na své, ale nudit se nebudou ani ostatní. Můžete se třeba vydat autem po takzvané Cestě trollů. Je to bývalá koňská stezka, která zajišťovala zásobování mezi dvěma dolinami. Dnes je to jedna u nejkrásnějších cest na světě, a je celá vysekaná do tvrdé skály. Výhledy z ní vám prostě vyrazí dech.

Nejvyšší hora Skandinávie: Galdhøpiggen

Udělejte si výlet na nejvyšší horu celé Skandinávie, na Galdhøpiggen. Je vysoká 2469 metrů. Výstup na horu je velmi populární atrakcí pro turisty. Zvládnout by ji měl každý s normální kondičkou a nemusíte být ani nijak zkušený horolezec. Ve větších skupinách vás bude provázet průvodce. Galdhøpiggen je součástí Národního parku Jotunheimen. Park je rájem pro milovníky horské turistiky a rybolovu. S rozlohou více než 1200 kilometrů čtverečních patří mezi největší v celé Skandinávii.

Skalní plošina Preikestolen

Navštívit byste měli i slavnou skalní plošinu Preikestolen. Něco podobného najdete málokde na světě. Plošina má rozlohu zhruba 25 na 25 metrů a výstup na ni trvá 2 až 3 hodiny, podle zvoleného tempa. A rozhodně nebudete litovat. Výhled, který se vám naskytne je opravdu fascinující. Fotky z plošiny patří mezi nejpopulárnější z celého Norska. Ale opatrnost je na místě. Již několik osob toužících po originálním selfíčku se zřítilo do hlubiny. 

Dechberoucí podívaná

Úžasnou atrakcí je pozorování polární záře. Ideální je na to město Tromsø a jeho okolí. Polární záře na severní polokouli se nazývá aurora borealis. Ideální podmínky pro její pozorování jsou mezi 27. listopadem a 15. lednem kdy je v Norsku polární noc. A právě  polární noci vám poskytnou možnost zažít jedinečné barevné divadlo na severní obloze.

Další zajímavé články
Reklama