autor Miroslav Pospíšil
24. ledna 2019 | 17:54
Světlý ležák Pilsner Urquell se v Plzni vaří od roku 1842 a pivovar je tak jednou z nejstarších firem v České republice. To je už vskutku slušná tradice. Pivovarské muzeum zde tedy logicky nemůže chybět. Najdete ho jen kousek od centra města na Veleslavínové ulici. Toto muzeum je v původním středověkém právovárečném domě se sladovnou. Kromě autentických pivovarských expozic zde můžete vidět i labyrint středověkých chodeb a sklepů plzeňského historického podzemí.
Ke vstupence i pivo
Pivovarské muzeum obsahuje dobové nástroje a stroje, umělecky zdobené korbele, repliku hostince nebo rovněž podzemí s pivovarskými sudy. Vstupné do muzea činí pro dospělé 90 Kč, pro děti 60 Kč, pro rodiny 220 Kč a pro skupiny 120 Kč. Každý dospělý návštěvník obdrží zároveň se vstupenkou poukaz na malé pivo, tedy třetinku. Tento poukaz si pak můžete ve vybraných restauracích vyměnit za sklenku dobrého zlatavého moku.
Navštívíte i pivovarský sklep
Projděte si celé muzeum v klidu, nikam nespěchejte a užijte si celou atmosféru. Zvláště pak, jestliže se vám podaří být v muzejních prostorách sami. Za větší pozornost stojí nejen samotné exponáty, nýbrž i celková architektura historického objektu, který má i svůj vnitřní i venkovní trakt a samozřejmě přístupný sklep s nefalšovanými pivovarskými sudy.
Hned v sousedství muzea je pak stylová a hojně oblíbená hospůdka Na Parkáně, kde čepují pochopitelně Prazdroj, tedy jak se lidově říká Plzeň. Například zde můžete zmíněný poukaz na malé pivo proměnit za onu třetinku osvěžujícího nápoje.
Zajímavosti, poučení i kuriozity
Během prohlídky zjistíte, z čeho se v minulosti pilo pivo, jaké dříve byly způsoby podávání piva či to, že se pivo také pilo pomocí rákosu. Když budete vskutku pozorní zjistíte k čemu se používala humna, hvozd či valečka. To vám, ale zatím neprozradíme, to by pak nebylo překvapení. A jako správné muzeum, má i Pivovarské muzeum své kuriozity. Například korbel ze Sibiře či džbánek na pivo měřící pouhý 1 centimetr. Opravdoví znalci si pak jistě se zájmem prohlédnou model varny parního pivovaru (produkce 30 litrů piva v jedné várce). Jde o evropskou technickou kuriozitu.
Nevynechejte historické podzemí
Když už budete v tom prohlížení, v žádném případě nevynechejte plzeňské historické podzemí. Vstupenku (120 Kč) zakoupíte v Pivovarském muzeu, takže ji nemusíte nikde shánět. Podzemní chodby mají téměř 14 kilometrů a patří tak největším podzemním městským systémům Evropy. Samotný prohlídkový okruh čítá 800 metrů, a to v hloubce 9 až 12 metrů pod centrem Plzně.
Děti vezměte klidně sebou
Do Pivovarského muzea i městského podzemí můžete vzít klidně i děti. Množství roztodivných exponátů či výstava korbelů je zaujmou na sto procent. A co teprve sklepy se sudy či ona procházka v plzeňském podzemí. Jejich fantazie bude pracovat o sto šest a vy budete patrně odpovídat na mnoho zvídavých otázek. Vzhůru tedy do Plzně, a to nejen do Pivovarského muzea a na dobré pivo.