Ven z města

Nekonečná měsíční krajina Chile nabízí krásy, které nikde jinde nespatříte

Jedno z nejpustších míst na Zemi vás dostane / Shutterstock
Chile patří mezi nádherné destinace a je zaslíbenou zemí zvláště pro milovníky přírody. Zaujme už její podlouhlý tvar. Se svými 4380 kilometry je vůbec nejdelší zemí na světě. Kromě toho tu najdete i nejvyšší sopku na světě – Nevado Ojos del Salado s výškou 6893 metrů nad mořem. Nekonečná měsíční krajina, která se při západu slunce rozehraje všemi barvami vás dostane. Vynikající je i zdejší chilské víno.
Reklama
Reklama

autor  redakce

19. června 2018   |   12:20

Poušť Atacama, která se táhne od jižní části Peru až do centrální oblasti Chile je nejsušší pouští na zemi. Přesto to není žádné opuštěné místo, kam by nikdy nepáchla lidská noha. Obrovská naleziště železné a měděné rudy a chilského ledku naopak lidi přitahují. Nerostné bohatství je tu opravdu mimořádné. I když krajina tu bez nadsázky připomíná tu měsíční. A to doslova. Tohle místo, ač jedno z nejnehostinnějších na této planetě, nabízí krásy, které nikde jinde nespatříte. 

Iluzi měsíční krajiny vytváří nejen pouštní krajina se solnými nánosy a nejrůznější útvary modelované po staletí větrem, ale také siluety vulkánů, zvedající se v dálce z bolivijského pohraničí.

Zatímco na severu země se rozprostírá nejsušší poušť na světě Atacama, na jihu v Patagonii na jezerech plují ledové kry.

Exkurze do měsíční krajiny

Zhruba 13 km severně od oázy San Pedro de Atacama se nachází pouštní Moon Valley, Měsíční údolí. Podmínky se tu opravdu podobají těm panujícím na měsíci, a tak tu experti z NASA testují různé kosmické technologie. Pokud toužíte zaletět si na měsíc, můžete tu trénovat.

Bez obrovských výdajů zde můžete s trochou fantazie zažít pocit, že kráčíte po povrchu jiné planety. Zážitek umocní absolutní ticho, které si uvědomíte, jakmile se při chůzi na moment zastavíte.

Nejnavštěvovanějším místem v této poušti je už zmiňovaná oáza San Pedro de Atacama. Je to opravdu příjemné místo s pohodovou atmosférou. Když se budete procházet zdejšími uličkami, ani vám nepřijde na mysl, jak nehostinná krajina se rozprostírá jenom kousek za městem.

Svezte se na obří duně

Pokud se nechcete jen tiše odevzdat atmosféře magického místa, můžete vyzkoušet outdoorové sporty. Oblast lze prozkoumat na terénním kole a na velké duně můžete vyzkoušet i sandboarding neboli jízdu pískem na prkně. Technika jízdy je v podstatě podobná jako při jízdě na snowboardu v hlubokém sněhu. 

Těžařská sídla, kde se zastavil čas

V poušti ještě chvíli zůstaneme. Určitě vás nadchnou geotermální gejzíry El Tatio a jezírka Laguna Chaxa. Svébytnou atmosférou dýchají opuštěné ledkové doly Humberstone a Santa Laura. Pozůstatky těžby stojí za prohlídku, stejně jako návštěva zdejších muzeí. Dalším opuštěným městem, kde se zastavil čas, je Sewell. Těžila se zde měď až do 70. let 20. století a žilo tu až 15 000 lidí. Můžete se na vlastní oči přesvědčit, jak vypadá město vybudované uměle pro pracovní síly z řad těžařů.

Silnice zakládali už Inkové

Pokud máte pocit, že silnice jsou moderním výdobytkem, vyvedeme vás z omylu. Pozveme vás totiž na prohlídku Qhaaq Ňan. Co se pod tímhle podivným názvem v kečuánštině vlastně skrývá? Jde o prastarý incký systém cest. Inkové ho začali v Andách budovat již v 15. století. Jejich stezky mají celkovou délku asi 30 000 km. Nejsou pochopitelně jenom na území Peru, ale i Bolívie, Argetiny, Kolumbie a Ekvádoru. Vyžívaly se jak k obchodování, tak i k boji, a dokonce si vysloužily i zápis do seznamu UNESCO.

Jezuité obraceli obyvatele na správnou víru

Tak trochu skanzen lidových zvyků připomíná Valle del Elqui. Toto chilské údolí nabízí historické osídlení. Můžete si tu pochutnat na tradičních místních pokrmech, podívat se na umění řemeslníků, vyslechnout si místní folklor. A co historické památky? Svědectvím, jak se evropská kultura prolínala s tou místní, jsou kostely v Chiloé. Stavěli je od 17. století jezuité, když chtěli zdejší obyvatele obrátit na tu správnou víru, a i když jsou celé ze dřeva, překvapivě se zachovaly naprosto dokonale. Napočítáte jich celkem čtrnáct.  

Projeďte se městem plným lanovek

Ve středním Chile nevynechejte prohlídku historické čtvrti města Valparaiso. Užijete si ho pěkně z výšky, protože tu mají neuvěřitelných šestnáct lanovek. Pokud jste ještě nevyrazili do hlavního města, můžete si ho nechat na závěr své výpravy. Kromě řady muzeí nebo katedrály Metropolitana si můžete z kopce v Metropolitním parku vychutnat i pohled na nedaleké Andy.

Nejtajemnější ostrov

Chile také spravuje i záhadami opředený Velikonoční ostrov v Tichém oceánu. Ačkoli administrativně spadá toto území pod Chile, nemá ostrov s touto jihoamerickou zemí příliš společného. Nicméně bychom ho neměli v souvislosti s Chile opomíjet.

Velikonoční ostrov je známý díky svým obrovským kamenným sochám, které domorodci nazývají Moai. Mnohé z nich jsou čtyř a desetimetrové. Velikonoční ostrov je nejodlehlejší obydlený ostrov, který každoročně láká tisíce turistů a byl neobydlený pravděpodobně až do 6. století našeho letopočtu.

Další zajímavé články
Reklama