Styl & Kultura

Cesty po Čechách: Chcete vidět něco nezvyklého? Udělejte si výlet do Pradědovy galerie

Za návštěvu rozhodně stojí i nedaleký hrad Sovinec / Shutterstock
Vidět něco zajímavého, nezvyklého a hodnotného má vždy něco do sebe. Zvláště, když je to na jednom místě. Přesně takové hodnocení pasuje na Pradědovu galerii U Halouzků v Jiříkově u Rýmařova. Malá obec a v ní svět sám pro sebe, a přitom určen široké veřejnosti.
Reklama
Reklama

autor  Miroslav Pospíšil

19. listopadu 2018   |   10:51

Pradědovu galerii U Halouzků vytvořil řezbář Jiří Halouzka a stále na ní se svou rodinou pracuje. Přístupná je denně, včetně svátků. Do Jiříkova se dostanete jak autem, tak autobusem. Obvykle se jezdí z Rýmařova, Břidličné či nedalekého Sovince, kde je například hezký hrad. Cesta trvá z těchto míst od dvaceti minut až po hodinku.

Řezbářský ráj to na pohled

A co vlastně může běžný návštěvník vidět? Čtyři sta padesát vyřezávaných plastik, vyřezávaný betlém v životní velikosti a několik dalších menších betlémů, vyřezávaná zvířata a pohádkové bytosti, dřevořezbu Poslední večeře páně či Vyznání mé rodné zemi.

Opravdovou dominantou je však socha Děda Praděda, která se tyčí do výše přes deset metrů. Osm soch je zapsaných v české Knize rekordů a jedna socha má rekord světový. V galerii si užijí nejen dospělí, ale i děti, nechybí houpačky, prolézačky a kolotoče. Pro zpestření se můžete z vyhlídkové věže podívat na stádo daňků, které zde Jiří Halouzka coby farmář chová.

Hlavně nespěchat

Je toho vskutku hodně. Značená cesta navede návštěvníky po prohlídkové trase a vidět lze přímo mistra řezbáře při práci. A úplně nakonec přijde vhod malé posezení s občerstvením přímo v areálu galerie. Dáte si kávu či čaj a vychutnáte místní atmosféru. K tomu si můžete vybrat řadu hezkých suvenýrů.

Celý komplex se rozkládá na osmi hektarech. Je lepší nespěchat a mít na všechno dostatek času. Během roku se zde konají různé akce pro děti či celé rodiny. Například u příležitosti konce školního roku nebo tzv. čarodějnic. To se pak návštěvníci mohou těšit na soutěže, hudbu, tanec. Vstupné do Pradědovy galerie činí 80 Kč pro dospělého a 50 Kč pro dítě.

Další zajímavé články
Reklama