Styl & Kultura

Gastrotipy: Kde ochutnáte na Slovensku výborné halušky nebo lokše za rozumnou cenu?

Halušky s bryndzou a osmaženou slaninou jsou místní lahůdka / Depositphotos
Když se řekne slovenská kuchyně, většině lidí vytanou na mysli bryndzové halušky. Ano je to tak. Tohle chutné jídlo patří u našich východních sousedů k národním pokladům. Nejtypičtější jsou halušky pro Liptov, tedy severní část Slovenska a v podtatranské oblasti, ale díky zájmu turistů je dostanete téměř všude.
Reklama
Reklama

autor  Helena Stejskalová

08. října 2018   |   12:08

V minulosti bývalo Slovenskou chudým krajem, a proto základem jeho kuchyně jsou brambory a zelí. Z tak jednoduchého základu tu ale dokážou vyrobit dokonalou chuťovou symfonii. Co byste při cestě na Slovensko rozhodně měli ochutnat? Probereme alespoň to nejdůležitější:

Základy slovenské kuchyně

  • Kapustnica – tradiční zelná polévka, která se správně má vařit z trojího masa (vepřové, hovězí a uzené) a klobásy
  • Halušky nebo-li bramborové noky typicky s osmaženou slaninou a s přelivem z bryndzy a kysané smetany
  • Lokše čili bramborové placky opékané nasucho tradičně se smaženými husími játry, ale v kurzu je i sladká varianta jako dezert
  • Pirohy na sladko i na slano – plněné zelím, bryndzou, nebo mákem, ořechy

Chcete to pochopitelně i něco k pití. Z nealka žinčicu, nápoj z ovčího mléka. Pokud jde o alkoholické občerstvení, na úvod se hodí borovička, pak může přijít na řadu třeba pivo – Zlatý Bažant, nebo Šariš. Slovenská vína jsou rovněž výborná, určitě si nenechte ujít tokajské.

Za rozumné ceny i uprostřed Bratislavy

Nastává čas na tipy. Kam na halušky, pirohy, ale třeba i lokše? Pokud při návštěvě Slovenska nevynecháte metropoli Bratislavu, potom zavítejte do Bratislavské restaurace, tedy do Bratislava flagship restaurant v centru na Náměstí SNP. Najdete tam vše výše jmenované. Můžete začít ale už polévkou – domácí kapustnicí se smetanou, uzeným masem a klobásou.

Ochutnejte klasickou kuchyni slovenských babiček

Variace halušek se slaninkou, se slaninkou a oštěpkom i další najdete už v jídlech slovenských babiček. Přitom ceny za tuhle typickou slovenskou pochoutku se pohybují kolem 6-6,5 euro. Zhruba totéž vydáte za pirohy plněné bryndzou. Kapustnica vás vyjde na 3,50 euro. Po procházce po bratislavských památkách vám určitě řádně vyhládne a tady máte šanci svůj hlad ukojit. Dlužno dodat, že navzdory poloze restaurace se nejedná o past na turisty. Jídlo je tu klasické, chutné, a jak už bylo výše podotknuto i za přijatelné ceny.

Dřevěné sruby v přírodě nadchnou

Rozhodně svoje návštěvy ale neomezujte jenom na hlavní město. A nesnězte v Bratislavské restauraci úplně všechno. Něco si nechte na ochutnání zase někde jinde. Ideálně na salaši nebo v kolibě. Dřevěné sruby obklopené přírodou mají něco do sebe. Lidová hudba znějící prostorem a personál v kroji, no, kdo by odolal? Tak nabízíme pár tipů.

Koliba u svatého Krištofa na Uľanské cestě na trase z Banské Bystrice do Donovalů. Tady vás to vyjde pochopitelně ještě levněji než v hlavním městě. Strapačky (další verze halušek podávaná se zelím) už kolem 3,5 eura, klasické halušky jenom o euro dražší. Smažený oštěpek v těstíčku za 5 euro. Vyplatí se zjistit, kdy tu bude muzika, ovšem pak to chce většinou rezervaci předem. Krásné hory na dohled slibuje návštěva Koliby Žerucha v Tatranské Štrbě. Za 7,20 euro vás tu pohostí kombinací halušek, strapaček a pirohů.

Ruční dojení ovcí na Liptově

Jedny z nejlepších kolib bychom měli, chce to ještě autentickou salaš. Vydejte se do středu Slovenska na Liptov, kde najdete Salaš Krajinka u Ružomberoku. Založena byla roku 1983 pro 1000 ovcí a dodnes je symbolem klasických salašnických tradic. Na vlastní oči uvidíte dojení ovcí, zpracování ovčího mléka, výrobu ovčích sýrů – všechno samozřejmě ručně. A samozřejmě ochutnáte místní speciality, třeba bryndzovou polévku, smažený ovčí sýr nebo jehněčí perkelt.

Sýrový Jánošík i se zabíjačkou

Na další pěknou salaš narazíte pod Malým Rozsutcem. Salaš Syrex Zázrivá - tady jsou ceny trošku vyšší, respektive za halušky dáte zhruba tolik jako v bratislavské restauraci. Za to si ale v přilehlé prodejně můžete koupit třeba sýr ve tvaru Jánošíka jako suvenýr. A do třetice ještě jeden tip: v srdci národního parku Muránská planina najdete Salaš Zbojská. Každou chvíli je tu muzika a koná se tu strašná spousta různých akcí, včetně třeba zabijačkového mistrovství. Nudit se tu rozhodně nebudete.

Další zajímavé články
Reklama