Styl & Kultura

Jak na cestách ušetřit data a nechtěně neprosurfovat majlant

Mobilní data na cestách dnes už využívají téměř všichni majitelé mobilních telefonů / Depositphotos
Jedním z paradoxů moderního cestování je velká závislost na mobilních telefonech a s tím spojené větší náklady na dovolenou v zahraničí. Určitě jste četli o hrůzostrašných příbězích turistů, kteří si nevšimli, že čerpají v zahraničí data a po návratu domů jim přišla desetitisícová nebo dokonce stotisícová faktura za telefon. Abyste nedopadli jako oni, stačí se řídit pár jednoduchými radami.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

06. října 2018   |   08:51

Sledování map, cestovních plánů, vyhledávání kontaktů na hotely, dopravu či blízké čerpací stanice, restaurace a desítky dalších informací, vyžadují datové připojení. Pokud nemáte od svého poskytovatele telefonních služeb zajištěna výhodná data v zahraničí, může se vám cestování pořádně prodražit. Pokud potřebujete při svých cestách data používat, není vše ztraceno. Existuje řada způsobů, jak spotřebu dat ve vašem smartphonu omezit a přitom plně využívat jeho možnosti.

Nastavte si prohlížeč

Nejoblíbenější prohlížeč Chrome je k dispozici pro iOS i pro Android v mobilní verzi. Jednou z jeho nejužitečnějších funkcí je spořič dat, který jejich spotřebu dokáže snížit až o 50 %. Docílí toho tím, že většinu textů a obrázků na serverech Googlu zkomprimuje dříve, než jsou odeslány do telefonu, což znamená rychlejší přenos a nižší náklady na rooming.

Pro ještě větší úsporu používejte na cestách alternativní prohlížeč Opera mini, který disponuje stejnou funkcí, data komprimuje ještě efektivněji, čímž zajistí rychlejší stahování. Chlubí se úsporou až 90 % dat.

Stáhněte si aplikace, které pracují offline

Je samozřejmé, že ještě lepší je data nevyužívat vůbec, než je jen snižovat. Zjistěte si které z aplikací, jež používáte, jsou k dispozici off-line. Budete překvapeni, kolik jich existuje. Od převodníků měn, přes online itineráře cesty, překladatele, slovníky, či průvodce destinacemi, všechno to existuje off-line. Tyto aplikace fungují bez připojení k internetu a synchronizují se s nejnovějšími informacemi pouze tehdy, když jste připojeni k wifi. Taková synchronizace se dá nastavit na každém telefonu.

Používejte off-line mapy

Navigace patří k nejužitečnějším aplikacím v telefonu a dnes již zcela nahradila papírové mapy, v nichž jste složitě hledali trasu vaší cesty. Mají však jednu nevýhodu, nenasytně žerou vaše data. Používejte tedy mapy off-line, kterých je k dispozici celá řada a zcela se vyrovnají online navigacím. U nás mají takovou podporu například Mapy.cz, Here WeGo, Dynavix a další. Používat můžete i navigaci v Google maps, ale ta vám umožní sledovat jen určitý stažený úsek cesty.

Deaktivujte automatickou synchronizaci

Stejně jako při užívání výše uvedených aplikací, existuje ve vašem smartphonu mnoho nastavení, snižujících spotřebu dat. Patří mezi ně například vypnutí automatického zálohování a synchronizace, které spotřebují neuvěřitelné množství dat.

Aktualizace vám tahají peníze z kapes

Jsou sice užitečné, ale nemusí vám zbytečně vytahovat peníze z kapes. Vypněte i automatickou aktualizací s Google play, nebo v App Store, pokud používáte systém iOS, případně ji nastavte, aby probíhala jen při připojení k wifi. Totéž platí pro zálohovací nástroje jako iCloud, Fotky Google a Dropbox.

Zastavte aplikace běžící na pozadí

Aplikace Netflix, nejrůznější aplikace pro počasí, Spotify a mnoho dalších se také pravidelně aktualizují a připojují k internetu. Vypněte je do návratu domů. Stejně tak si vypněte aktualizaci Twitteru, Instagramu nebo Facebooku. Pokud vám to ušetří peníze, může vám být jedno, zda bude pár zpráv ze sociálních sítí trochu zastaralých. Když už se bez kontaktů se sociálními sítěmi opravdu neobejdete, zakažte v nich automatické přehrávání videí. Je to jednoduché a najdete to v nastavení každé aplikace.

Používejte odlehčené verze

Volání po úspornějším využití dat vyslyšela řada vývojářů aplikací a pustili do oběhu tzv. lite aplikace, které jsou odlehčené o několik funkcí a spotřebovávají méně dat. S plnými verzemi si navíc příliš neporadí starší mobilní telefony. Tak si můžete na cesty nahradit Google mapy jejich verzí lite. Stejně tak existuje Facebook lite, Twitter lite, Messenger lite a další.

Zkuste režim „letadlo“

Nakonec, to nejjednodušší řešení, které může být nejlepší. Každý mobilní telefon se v určitých intervalech připojuje k tzv. buňkám, což jsou základové stanice a vyhledává tu nejbližší. I to samozřejmě spotřebovává data, aniž byste o tom věděli. Pokud nechcete být vůbec připojeni, zapněte režim letadlo. Pokud třeba čekáte telefonní hovory nebo SMS, stačí deaktivovat mobilní data. Budete se divit, nejen kolik ušetříte, ale i o kolik se vám prodlouží životnost baterie telefonu.

Další zajímavé články
Reklama