Ven z města

Tip na největší podzemní atrakci na světě. Město divů je doslova gigantickou podívanou

Při cestě výtahem do hlubiny 120 metrů můžete obdivovat gigantické panorama světa budoucnosti / Depositphotos
Více než 2000 let starou historií se může pyšnit obří solný důl v rumunské Transylvánii. 120 metrů pod zemí se skrývá doslova město divů, v kterém najdete nejen muzeum, ale i jezera, na kterých se můžete projíždět na loďkách a především gigantický zábavní park, působící jako futuristická vize ze zcela jiného světa.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

21. září 2018   |   08:24

V celé řadě průvodců a cestovatelských portálů je důl Salina Turda označován za jeden z divů světa a největší a zároveň nejkrásnější podzemní město na planetě. Těžba soli zde začala už ve starověku a největšího rozmachu se dočkala za římské říše. Ohromující prostory solného města zahrnují obrovské podzemní dómy, chodby, jimiž by mohly projíždět celé vlaky, a nespočet menších sálů. To všechno bylo budováno několik staletí ručně, jen za pomoci pouhých kladiv, dlát, motyk a ocelových klínů.

Jak se tam dostanete?

Salina Turda se nachází 37 kilometrů od rumunského města Kluž, kam se dostanete nejlépe vlakem. Z Kluže se dá pokračovat až na místo místními vlaky, nebo se dají využít pravidelné autobusové linky.

Od Prahy je komplex vzdálen 1050 kilometrů a cesta autem by vám trvala přibližně 11 hodin. Otevírací doba je denně od 9:00 do 17:00 hodin a za vstupné zaplatí dospělí 30 lei (asi 170 korun), studenti, děti a senioři polovinu. Podrobné informace o komplexu najdete na oficiálních stránkách Salina Turda.

Výtahem do budoucnosti

Salina Turda přitahuje ročně více než 600 000 návštěvníků z celého světa, kteří obdivují, jak se podařilo architektům tohoto moderního divu světa skloubit historii s futuristickými prvky. Na dně dolu se skrývá obří zábavní park, v kterém najdete nespočet atrakcí, připomínajících spíše vizi z daleké budoucnosti, mezi kterými nechybí ani ruské kolo.

Ohromí vás fantastické scenérie jako z jiné planety

Do podzemí vás sveze panoramatický výtah, z kterého máte krásný rozhled po velké části komplexu. Jeho prosklená kabina, řítící se do hlubin, vyvolává u některých lidí závratě a ti mohou zvolit pěší sestup po stovkách schodů z 19. století.

Historie, zábava i sport

V podzemní komplexu najdete vedle desítek atrakcí a historického muzea i obří amfiteátr, ve kterém se konají divadelní představení, koncerty a zábavné show.

Místní klima a slaný vzduch léčí celou řadu nemocí

Jsou zde i lázeňské prostory pro léčbu nejrůznějších dýchacích potíží, bowling, minigolf, sportovní hřiště, tenisové kurty i podzemní vodopád. V přilehlém komplexu na povrchu najdete vedle hotelů i lázeňský komplex s teplou termální vodou.

Podzemní lázeňský komplex

Těžba soli byla v dole ukončena v roce 1932, ale původní strojní a důlní zařízení je dokonale dodnes zachováno. Za 2. světové války byl využíván jako úkryt a sklady, poté, do roku 1990 jako sklad mléčných výrobků. V roce 1992 byla zahájena velkolepá přestavba dolu na zábavní a turistický komplex, která trvala pouhé dva roky.

Příští rok má začít rekonstrukce celého podzemního areálu, která přinese jeho modernizaci a vybudování nového divadla. V dole je stálá teplota 12°C, vlhkost 80% a vzduch obsahuje vysoké množství solných esencí. Proto se v něm také skrývá celý lázeňský komplex pro léčbu alergií, astmatu a dalších respiračních onemocnění.

Pokud budete v podzimním období toužit po nějakém nevšedním zážitku, zkuste navštívit tuto perlu rumunské Transylvánie.

 
Vstoupit do diskuze
Další zajímavé články
Reklama