Ven z města

Kde se natáčely slavné vánoční filmy a pohádky? Připravili jsme pro vás místa, která stojí za návštěvu

České filmové pohádky se mohou chlubit mimo jiné i úžasnými exteriéry / Semi / Adobestock.com
České filmové pohádky se mohou chlubit nejen oblíbeností u českých diváků a dlouhaletou tradicí, ale i úžasnými exteriéry, které se filmaři pro své výpravné a dobrodružné příběhy snaží vybírat. Ostatně mnoho filmových a seriálových fanoušků se snaží spojit cestování i s lokacemi, kde se natáčela nějaká jejich oblíbené scéna z filmu či seriálu. A některá místa z tohoto filmového turismu i přímo těží, mají speciální prohlídkové okruhy nebo vlastní upomínkové předměty a podobně.
Reklama
Reklama

autor  Ema Maxová

11. prosince 2024   |   15:05

Na téměř každém české hradě či zámku se při prohlídce rádi pochlubí, že měli tu čest hostit filmaře a co jim tam například zanechali nebo na kterých konkrétních místech natáčení probíhalo. Asi nejčastěji navštěvovanými místy jsou pak ikonické pohádkové hrady a zámky jako Bouzov, Pernštejn nebo Křivoklát. Filmaři ale cestují po celé České republice, takže výlety po stopách oblíbených pohádek můžete vyrazit i během letních dovolených nebo výletů s rodinou.

A začít můžeme hned s tou nejoblíbenější – S čerty nejsou žerty (1985). Většina pohádky S čerty nejsou žerty se natáčela na dohled od Prahy – na zámku v Průhonicích. Peklo však tvůrci našli hlavně v Českém ráji. Své místo v pohádce tak mají zdejší skalní města, hrad Kost a vesnička Vesec. Na Kosti filmaři natáčeli záběry z vězení a zámecké kuchyně. Máchalův mlýn se nachází v nedaleké Střehomi a ve vesnici Vesec se nachází chalupa Petrovy babičky. Záběry se splašeným kočárem se točily pod Mariánskou vyhlídkou u Hrubé Skály. A legendární vchod do pekla? Ten byste našli na zřícenině hradu Rotštejn nedaleko Turnova. Celý komplex pekla pak představoval areál převážně umělých pískovcových jeskyní Pusté kostely na Českolipsku a Luciferovu kancelář skalní hrad Sloup v Čechách.

Anděl Páně (2005) – tuto pohádku natočil režisér Jiří Strach v krásné šumavské přírodě. Sídlem knížete Maximiliána je hrad Kašperk, sakrální stavba, kam se Petronel uchýlí, když očekává návrat na nebesa, je románský kostel sv. Mořice u Annína a s pomocí Pankráce, Serváce a Bonifáce mohli hrdinové přeběhnout přes zamrzlé Černé jezero.

Anděl Páně 2 (2016) – druhý díl úspěšné pohádky Anděl Páně si u režiséra Jiřího Stracha vyprosili sami diváci, takže není divu, že v době premiéry byl nejnavštěvovanějším českým filmem roku. Když ho o rok později uvedla Česká televize jako svou vánoční pohádku, zhlédly ji přes tři miliony lidí a Anděl Páně 2 se stal nejsledovanější štědrovečerní pohádkou za posledních patnáct let. Anděl Petronel a čert Uriáš tentokrát zamířili do města. Konkrétně do hradu Ledeč nad Sázavou (náměstí s prodejem párků, tržiště, brána do města, hostinec U Kroužků, Košťálův krámek zvenku) a do Českého Krumlova, v jehož ulicích chodí Anežka coby Mikuláš, Uriáš s Petronelem tu čekají na kohoutí zakokrhání a v kostele sv. Víta se Petronelovi zjeví panenka Marie. Vnitřní prostory pro krejčovskou dílnu a Košťálův dům pak filmaři našli na zámku Dolní Beřkovice.

Štědrovečerní pohádka České televize Korunní princ (2015) se natáčela na hradě Švihov, kde se nachází zakázaná komnata, Karlova komnata a rytířský sál nebo kde otec svým synům vypráví, čí obraz právě počmárali. Většina záběrů z hradu však pochází z Kokořína, uvnitř jehož hradeb princové bojují a Karel mohutně intrikuje. Hostinec, kam Jan dorazí, představuje mlýn Štampach, kolem něhož leží i všechny rybníky. Princezna Viktorie má sídlo na Křivoklátě a dračí jeskyně, kde má být obětována drakovi, je Býčí skála u Habrůvky. Rytířský turnaj se odehrával na louce pod hradem Točníkem.

O vánoční hvězdě (2020). Tato vánoční pohádka jako by svou vizuální podobu čerpala z obrázků Josefa Lady. Filmaři se proto uchýlili do skanzenu Zuberec. Učitel Václav tu žije a vyučuje místní děti. Nebeský palác, v němž sídlí všechny hvězdy včetně Deničky, představuje zámek Kačina, sídlo, kde žijí princezna s královnou, má podobu zámku Žleby, stejně jako všechny interiéry s výjimkou tanečního sálu, kde se pořádá ples. Ten bychom totiž našli na barokním zámku Karlova Koruna u Chlumce nad Cidlinou.

Oblíbená pohádka režiséra Václava Vorlíčka Tři oříšky pro Popelku (1973) se natáčela v Čechách a v Německu. Statek, na kterém žije Popelka, je vodní hrad Švihov. Nedaleko Švihova se nachází i Popelčina stodola a rybník, kam její macecha se sestrou spadnou. Obojí naleznete v obci Mezihoří. Za princovým hradem pak budete muset až do německého Moritzburgu.

A jak je na tom letošní premiérová štědrovečerní pohádka Tři princezny? Filmaři postupně zavítali do Českého Švýcarska, na zámek Hrubý Rohozec, hrad Bouzov, k lomu Homolák, do bývalého kaolinového dolu Nevřeň, ke Skryjským jezírkům, na Malou a Velkou Ameriku, ale i k Tiským stěnám. Čarovné jablko, pohádka, která vznikla ve spolupráci se slovenskou televizí se natáčela v malebných lokacích východního Slovenska, ve skanzenu Stará Ľubovňa a na hradě Beckov.

Premiérová pohádka Čarodějnická pohádka zavedla filmaře do Brdských lesů a do Průhonického parku.

Další zajímavé články
Reklama