Ven z města

Cestování pro nastávající maminky: Jak vyrazit do zahraničí bez rizika?

Nejvhodnější dobou pro cestování budoucích maminek je druhý trimestr / Pixabay
Tento článek je spíše pro dámy, nicméně možná si ho se zájmem přečtou i nastávající tatínkové. Řeč je totiž o cestování v době těhotenství.
Reklama
Reklama

autor  redakce

19. července 2018   |   07:30

Mnoho maminek, které očekávají narození potomka totiž nechce jen sedět doma. Rády by si dopřály i nějaký ten výlet či dovolenou. Když se cítí dobře, proč ne. Povíme si proto něco o tom, jak a kam cestovat v těhotenství, jaká to přináší rizika a jaké pojištění je nejvhodnější. 

Druhý trimestr tvoří nejlepší období 

Z pohledu nejmenších zdravotních rizik je nejvhodnější dobou pro cestování budoucích maminek druhý trimestr. V prvním totiž spousta maminek trpí ranními nevolnostmi, hrozí rizika potratu, které po 13. týdnu už výrazně klesá.

Ve druhém trimestru se velká část maminek cítí dobře, nejsou ještě nijak zvlášť omezovány, je ideální doba na cesty. Ve třetím semestru už se blíží porod a také žena je nemotornější, takže už to není tak příjemné.

Jaký volit dopravní prostředek?

Jízda autem po vlastní ose není problémem. Těhotná se nemusí zříci ani řízení, pokud pojede opatrně (v těhotenství může mít pomalejší reakce) a ideálně když si pořídí bezpečnostní pás pro těhotné. Je tříbodový, vedený pod břichem. Přestat řídit by měla tehdy, kdy už je mezi volantem a břichem minimum místa.

Ve chvíli, kdy musí rychle brzdit, nebo by došlo k havárii, ji totiž volant nejvíce ohrožuje. Při volbě, zda vyrazit na delší cesty autobusem nebo vlakem většinou vítězí vlak – je možné se projít, k dispozici je toaleta. 

Letadlem s klidem až do sedmého měsíce 

Na cesty k moři i jinam je letadlo bez potíží až do 7. měsíce těhotenství – pokud tedy lékař nenařídil klid. Po sedmém měsíci těhotenství může letecká společnost žádat lékařské potvrzení, že těhotná je schopná letu. Když je nedostane, může přepravu nastávající maminky odmítnout.

Rizikem pro cestování letadlem jsou otoky rukou a nohou a potíže s cévami. Trpí-li cestovatelka těmito problémy, měla by si rozmyslet, zda jí to stojí za případné riziko. 

Na rizikové destinace zapomeňte

Na řadu přichází i výběr lokalit. Není od věci si předem zjistit situaci v cílové destinaci, zda tam není nějaká epidemie. Některé nemoci, které jinak dospělý přestojí snadno, jsou v době těhotenství rizikem pro nenarozený plod. Typickým příkladem jsou třeba spalničky. Proto je dobré předem se informovat, zda je po této stránce v cílové destinaci „vzduch čistý“.

Tabu jsou i exotické země, kde hrozí infekční nemoci (žloutenka, malárie) a hygienické podmínky neodpovídají našim standardům. Evropské destinace jsou naprosto v pohodě, tam se vám nemůže nic přihodit. Rizikovější destinace se dají zvládnout třeba za předpokladu pobytu pouze v hotelovém resortu. Takže cesta k moři na jih Evropy je naprosto bez potíží, ale poznávací výlet do Afriky už ne (nutnost očkování například proti žluté zimnici, malárii, některé rizikové destinace). 

A co pojištění? 

Většina pojištoven po těhotné sice nebude chtít potvrzení o zdravotním stavu, ale i tak není od věci se před cestou zastavit za gynekologem a podiskutovat s ním o případných rizicích cesty. Není dobré se spolehnout jenom na evropský průkaz pojištění, nemusí krýt všechny náklady.

Pojišťovny bez problémů pojistí těhotné do 7. měsíce. Potom je to už individuální záležitost – budou chtít potvrzení o stavu těhotné. Obecně ale pojišťovny odmítají pojistit riziková těhotenství. Při sjednávání pojistky je potom nejlepším řešením vybrat vyšší pojistné krytí bez omezujícího limitu. 

Další zajímavé články
Reklama