Ven z města

Pozvánka na výlet: Přijeďte na hrad Český Šternberk, provedou vás slavné postavy české historie

Mohutná stavba hradu Český Šternberk se vypíná na skalním ostrohu nad řekou Sázavou / Shutterstock
Neobvykle příjemné podzimní počasí láká k výletům a jednou z možností, jak si zpestřit příští víkend může být návštěva romantického hradu Český Šternberk. Vypíná se na skalním ostrohu nad řekou Sázavou a je snadno dostupný z Prahy jak pro automobilisty, tak pro ty, kdo raději volí cestu vlakem. Právě o nadcházejícím víkendu budete mít jedinečnou možnost, vrátit se v čase o pár stovek let zpátky a setkat se s řadou historických postav.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

15. října 2018   |   10:08

Ve dnech 20. a 21. října se na hradě koná již po třinácté akce, nazvaná Putování šternberskou historií. Budete mít jedinečnou možnost prohlédnout si hrad ve společnosti historických postav spjatými s rodem Sternbergů. Zaměstnanci hradu, jejich rodiny a přátelé se převtělí do obyvatel hradu v různých epochách a předvedou vám radosti i strasti běžného života na středověkém hradě.

Co vás na hradě čeká

Hradní organizátoři si pro každý ročník této akce připraví něco nového, čím překvapí návštěvníky. Letos se při prohlídce potkáte třeba s rodiči současného majitele hradu. Otce Jiřího Sternberga zastihnete při zařizování knihovny, matku Kunhutu při rozdělování práce pro služebnictvo.

Provedou vás slavné postavy české historie

Budete také svědky rušného filmovacího dne v roce 1921, kdy se zde natáčel mysteriózní němý film Příchozí z temnot s hvězdami stříbrného plátna jako byla Anny Ondráková či Theodor Pištěk. Podíváte se ale i hlouběji do historie, třeba do roku 1558, kde zastihnete Václava ze Sternberga, jak píše svému příteli Petru Vokovi z Rožmberka.

Budou i kejklíři a dělostřelci

Průvodkyně-klíčnice vám ale představí i další šternberské osobnosti, které žily od založení hradu do současnosti. Každé Putování je jiné, a tak se i letos můžete těšit na význačné i prosté postavy ze šternberských dějin, se kterými jste se při předchozích ročnících ještě nesetkali. Na nádvoří se můžete pobavit uměním kejklíře a u hladomorny rozbijí své ležení dělostřelci císaře Františka I. Ukáží vám, jak se v 1. polovině 19. století nabíjela puška nebo dělo, a povypráví o životě vojáka v době napoleonských válek.

Hrad má pestrou historii

Jeho vznik se datuje do roku 1241 a jeho zakladatelem byl Zdeslav z Divišova, letos tedy slaví hezky kulaté výročí 777 let. V 15. století se stávají majiteli hradu Holičtí ze Šternberka. Hrad poté měnil majitele až se konečně roku 1841 dostává do rukou nynější větve rodu Šternberků.

Až do roku 1949, kdy byl hrad státem vyvlastněn, patřil Jiřímu Sternbergovi (1888 – 1965). V roce 1992 byl vrácen v restituci jeho nynějšímu majiteli, Zdeňku Sternbergovi. Hrad prošel několika zásadními přestavbami a dnes je to díky modernizacím, které měly majitelům zajistit maximální pohodlí, spíše zámek.

Na procházku za pokladem

Po prohlídce hradu si můžete udělat ještě procházku po jeho kouzelném okolí, které v tuto podzimní dobu hraje všemi barvami. Třeba se vám podaří nalézt kousek pověstného šternberského pokladu, který je prý ukryt v puklině nedaleké skály.

Třeba najdete pověstný šternberský poklad

Ta se prý sice otevírá jen na Velký pátek, kdy se z ní sypou zlaté dukáty, ale občas se prý nějaký ten zlatý plíšek v řece Sázavě dá najít. Pověstí o Šternberku je celá řada a průvodci vás s nimi určitě seznámí.

Jak se tam dostat

Pokud pojedete z Prahy autem, je nejjednodušší cesta po dálnici D1 až k výjezdu Šternov. Odtud jsou to už necelé tři kilometry po silnici k hradu a cestu značí směrovky. Celková vzdálenost z Prahy je 53 kilometrů a ujedete ji za necelých tři čtvrtě hodinky. Vlakem je to o něco delší. Nastoupit můžete na Hlavním nádraží do vlaku směr Benešov a v Čerčanech přestoupíte na vláček, který vás romantickou cestou kolem Sázavy doveze přímo pod hrad. Cesta i s přestupem zabere dvě hodiny.

Vstupné a otevírací doba

Na akci Putování šternberskou historií zaplatíte běžné vstupné, dospělí 150 Kč, senioři, studenti a děti do 15 let 100 Kč. Protože o tuto akci je každý rok velký zájem, doporučujeme rezervaci, kterou je možné si zařídit přímo na stránkách hradu pomocí rezervačního formuláře. Hrad je otevřen až do konce října od 9 do 17 hodin, přes zimu je možné si zařídit vstup na objednání předem. Od května je už Český Šternberk otevřen denně mimo pondělí.

Další zajímavé články
Reklama