Styl & Kultura

Sicílie skrývá mnoho pokladů, a to nejen přírodních. Antické památky vás nadchnou

Chrám Concordia v sicilském Agrigentu / Shutterstock
Sicílie skrývá mnoho pokladů, a to nejenom přírodního rázu. Pro někoho může být překvapením, že mezi ně patří i překrásné řecké chrámy s klasickými dórskými sloupy. Najdete je v Agrigentu a vzhledem k zdejšímu klimatu je k jejich návštěvě nejlepší čas třeba právě nyní.
Reklama
Reklama

autor  Michaela Kadlecová

22. října 2018   |   13:34

Bylo nebylo, římská říše ještě zdaleka nebyla tak silná, hlavní moc měli v 6.století před naším letopočtem Řekové. A ti se rozhodli krásný ostrov kolonizovat a vystavět zde velkolepé chrámy, což také učinili a městu dali jméno Akragas podle řeky, které místem protékala. Město v průběhu let několikrát změnilo název, podle toho, kdo na Sicílii zrovna vládnul a který národ se zde usídlil.

Město, které mělo ve své vrcholné fázi kolem 200 000 obyvatel, se pěkně smrsklo, nyní je jeho počet obyvatel zhruba čtvrtinový. Pohled na chrámy je však dosud monumentální a každému musí být jasné, že šlo o město značné důležitosti.

Svědectví zblízka

Ačkoliv se místo nazývá Údolím chrámů neboli Valle dei Templi, ve skutečnosti se chrámy nacházejí na kopci. Pokud se sem vypravíte v sezóně, tedy v červenci a srpnu, pěkně zkusíte, neboť se zde před žhavým sicilským sluncem nemáte kam schovat. Chrámy, které si zde můžete prohlédnout, jsou pozoruhodně zachované, a hlavně skutečně obrovské. Dohromady jde o dvanáct chrámů v různém stavu, které si můžete prohlédnout pěkně z blízka. Celá archeologická oblast měří 1300 hektarů, jde o největší archeologickou oblast na světě. Jde o chrámy s typickými dórskými sloupy.

Chrámy obřích rozměrů

Chrámy jsou zasvěceny řeckým bohům, ten největší patří pochopitelně Diovi, vládci bohů. Chrám nebyl nikdy dostavěn, pokud by se tak stalo, šlo by o největší antický chrám na světě. Chrám začali stavět po vítězství nad Kartaginci a byl to největší chrám na antickém východě. Bohužel, dodnes se příliš nezachoval, a tak je možné se kochat jeho velikostí na dobových ilustracích.

Řekové si svých bohů nesmírně vážili

Chrám jeho božské manželky Héry byl postaven v podobném období, měří 38 metrů na délku, je zachovalý o mnoho lépe, většina úchvatných dórských sloupů stojí i nadále, původně šlo o chrám, ve kterém se pořádaly svatby.

Nejzachovalejší dórský chrám na světě

Nejzachovalejší chrám je chrám Concordie, nebohé dcery Afrodity, která se podle řecké báje proměnila v hada. Ačkoliv chrám postavili v letech 440 – 430 před Kristem, uchvacuje svým skvělým stavem, takže se lze velmi snadno v duchu přenést do dob dávno minulých. Tento chrám je spolu s Parthenónem, který stojí na Akropoli v Athénách, považován za nejzachovalejší řecký chrám vůbec. Před chrámem leží nádherná socha padlého Ikara, kterou můžete obdivovat z té největší blízkosti.

První neděle v měsíci zdarma

Mezi chrámy se můžete vypravit sami, bloudit si zde třeba celý den a v duchu si vybavovat, jak to zde asi tak žilo před dvěma a půl tisíci let. Najmout si můžete ale také průvodce, a to i na úchvatnou návštěvu večer, či skoro v noci. V létě, kdy teploty dosahují značných výšin, se lze totiž do parku vypravit i večer, zavírá se ve 23, někdy dokonce až ve 24 hodin. Pohled na nasvícené chrámy je dechberoucí a vskutku monumentální.

Kolik zaplatíte a jak se tam dostat

Večerní prohlídky jsou většinou možné od 7. července do 16. září. Archeologický park je otevřen celý rok, a to od 8:30 do 19 hodin. Za vstup se platí, a to 10 eur, v hlavní sezóně, která trvá až do půlky listopadu je to 12 eur. Pokud chcete za vstup ušetřit, naplánujte si návštěvu na první neděli v měsíci, kdy je vstup pro všechny zdarma. Studenti a mladí do 25 let platí polovinu.

Do Agrigenta se dostanete vlakem, autobusem nebo vozem, doletět můžete buď do Palerma, nebo do Trapani. Do samotné archeologické zóny dojedete autobusem za 1,10 eur z hlavního náměstí Piazzale Rossellii. V roce 1997 byl areál zařazen do seznamu historického dědictví UNESCO. Pokud se sem vypravíte, uvidíte, že zcela po právu.

Další zajímavé články
Reklama