Dovolená

Sicilský poklad, město Cefalù, vás okouzlí svými památkami, prastarou atmosférou i plážemi

Město Cefalù se skrývá ve stínu obří skály La Rocca / Pixabay
Severní pobřeží Sicílie mezi Palermem a Messinou je poseté okouzlujícími vesničkami a městy, která stojí za zastavení, zejména Tindarise se Svatyní Černé Madony a jejím archeologickým nalezištěm. Nejkrásnějším klenotem pobřeží je ale Cefalù, nacházející se pouhou hodinu jízdy východně od Palerma. Město normanského krále Rogera II., se nachází mezi přirozenou zátokou a obrovským skalním masivem La Rocca.
Reklama
Reklama

autor  Tomáš Lipnický

11. února 2020   |   16:07

Počátky města sahají až do časů starého Řecka. Jeho název pochází z řeckého slova kephalos, což znamená hlava, což odkazuje na tvar skály La Rocca. Město, které nyní vidíme, bylo postaveno Rogerem II., který se ocitl v roce 1131 v nesnázích na rozbouřeném moři a složil slib, že kdyby se někdy znovu dostal na pevnou zem, postavil by na místě svého přistání nádherný kostel. Udělal to a položil tak základy jednoho z nejkrásnějších míst na Sicílii.

Městečko plné romantiky

Pokud vás neohromí starobylá normanská katedrála Normanů z 12. století, zažijete úžasnou atmosféru v kamenných uličkách kolem ní. Cefalù stojí za návštěvu po celý rok, ale nejlepší čas je v mimosezóně, předtím, než tam dorazí zástupy turistů, Tato romantická pobřežní enkláva v severní Sicílii je také skvělým místem pro labužníky, kteří mají rádi tradiční italskou kuchyni a víno. Cefalù je malé město, ale nabízí svým návštěvníkům mnoho příležitostí, jak si jej vychutnat, včetně bílé písečné pláže, vynikajících restaurací nabízejících nejčerstvější mořské plody a klikatých, dlážděných středověkých uliček, lemovaných historickými domy, zdobených květinami na každém rohu.

Pečlivě zrestaurovaná historie

Stejně jako v Taormině byly budovy historického centra pečlivě restaurovány, včetně malých barokních kostelíků, které se nacházejí na konci mnoha slepých uliček. Večer se návštěvníci z celého světa projdou hlavní ulicí Corso Ruggero II a uličkami, které lemují četné restaurace, pizzerie, hospody, bary a kavárny. Cefalù je jedním z hlavních turistických letovisek na Sicílii a je součástí spolku nejkrásnějších osad v Itálii, což je sdružení malých italských měst a vesnic, které vynikají svým kulturním, historickým a uměleckým dědictvím, harmonií své městské struktury, kvalitou života a služeb nabízených jejich občanům.

Katedrála jako obří umělecké dílo

Normanská katedrála Proměnění Páně v Cefalù se svými dvěma dominantními zvonicemi, je obklopena palmami a nachází na hezkém náměstí Piazza del Duomo. Každého upoutá už mohutný, klenutý portál, osazený nádhernými bronzovými vraty. Celá katedrála je jedinečným uměleckým dílem, má neopakovatelnou atmosféru a skrývá nádherné mozaiky. Zařazena je na seznam Světového dědictví UNESCO.

Katedrála je symbolem boje mezi anděly a démony, mezi dobrem a zlem

Nejslavnější a také nejpůsobivější je mozaika, na níž je zobrazen Kristus na čelní stěně apsidy. K dalším mozaikám patří Panna, se zástupem svatých, apoštolů a andělů, a také zobrazení Noemovy archy. Pokuste se tam dostat brzy ráno, protože katedrála přitahuje mnoho návštěvníků, zejména zájezdů.

Lavatoio, středověké lázně

V popředí zájmu turistů je i Lavatoio, lázeňský dům, pocházející ze středověku. Lázně jsou napájeny z přírodního pramene a byly používány až do roku 1950. U vchodu, na pravé straně, na úpatí schodiště, je báseň Vincenza Auria: „Tady teče Cefalino, zdravější než jakákoli jiná řeka, čistší než stříbro, chladnější ten sníh“. Když sejdete dolů malebným schodištěm z lávového kamene do místnosti s nízkým stropem, ocitnete se přímo v lázeňské místnosti, vypadající jako jeskyně, do které ústily přívody vody.

Muzeum a královské sídlo

V Museo Mandralisca najdete jednu z největších sbírek archeologických artefaktů, knihovnu, která obsahuje asi 6000 svazků, velmi vzácnou sbírku mušlí s 20 000 exempláři z celého světa a nádhernou numismatickou sbírku s mincemi z Cefalù a Lipari. Nejznámějším obrazem zdejší umělecké galerie je Portrét neznámého muže od Antonella da Messina. Málokdo vynechá návštěvu paláce Osterio Magno v Cefalù. Historie praví, že byl vystavěn králem Rogerem II jako jeho sídlo. Budova má některé velmi zajímavé architektonické prvky a v někdejší Rogerově rezidenci se nyní pořádají výstavy umění.

Skalní masiv La Rocca

Výstup na vrchol La Rocca je téměř povinnosti pro každého návštěvníka městečka, i když, zejména v horkých letních měsících, je to dost náročná záležitost. Odměnou pak jsou nádherné výhledy jak na město, tak na vzdálenější pobřeží. Nacházejí se zde také pozůstatky chrámu bohyně Diany a zdí starého saracénského hradu. Za návštěvu stojí také barokní kostely Chiesa del Monte a Chiesa di San Castrense či klášter benediktinského opatství s elegantními dvojitými řadami mramorových sloupů, arabských oblouků a byzantských mozaik.

Návštěva horského regionálního parku

Po návštěvě Cefalù se můžete vydat do Parco Naturale Regionale delle Madonie, který pokrývá oblast asi 35.000 hektarů a dominují mu hory, vysoké přes 1500 metrů. Najdete v něm řadu městeček středověkého původu, několik hradů a nádherné kostely. Milovníci přírody mohou obdivovat více než 2600 různých druhů rostlin, z nichž mnohé jsou endemické pro tuto oblast, užijete si i gastronomii na špičkové úrovni a některá z nejlepších sicilských vín. Restaurace v regionu i v samotném Cefalù nabízejí ty nejčerstvější úlovky rybářů, většina restaurací samozřejmě také sicilskou a italskou kuchyni, včetně vynikají pizzy.

Největší zmrzlinový festival

V městečku, na hlavní ulici Corso Ruggero II a v bludišti klikatých uliček najdete malé a barevné obchody s oblečením a ručně vyráběnými předměty, jako jsou šperky, keramika, doplňky a obrazy. Místní cukrárny nabízejí prý ty nejlepší dorty a cukrovinky na Sicílii. Večer ulice a uličky zaplní houfy návštěvníků. Z barů, klubů, hospod a salónků se ozývá živá hudba a naplní se i pouliční kavárničky.

Pokud byste přijeli po skončení sezóny, v září, můžete zde zažít čtyřdenní, mezinárodní festival zmrzliny. To se sem sjedou profesionálové z celého světa, aby předvedli své umění od klasického, originálního citronového sorbetu až po vynalézavé chutě jako pivní, bazalková nebo alkoholická zmrzlina. Vše je připravováno ze místních surovin a přísně přírodních ingrediencí. Po celý festival lemují stánky se zmrzlinou celou ulici Corso Ruggero II, přístavní molo i nábřeží.

Další zajímavé články
Reklama